اخبار پوششی و تولیدی قماخبار قماخبار مهمانتخاباتقمگزارش تصویریگزارش تصویری قمگزارش تولیدیگزارش تولیدی قم

حضور مردم قم در چهاردهمین انتخابات دوره ریاست جمهوری+تصاویر

فاطمه سادات محمدی

آستان بهارستان ؛ فرآیند اخذ رای انتخابات چهاردهمین دوره ریاست جمهوری از ساعت هشت صبح روز جمعه ( هشتم تیرماه ۱۴۰۳) در شعب اخذ رای ثابت و سیار شهر قم آغاز شد.

بسیاری از مردم قبل از ساعت هشت پشت درهای شعب اخذ رای منتظر بودند؛ در مسجد مقدس جمکران پس از قرائت دعای ندبه مردم برای رای دادن تجمع کردند.

در حرم حضرت معصومه سلام الله علیها و سایر شعب جمعیت به مراتب بیش از انتخابات سال قبل مجلس شورای اسلامی بود.

ما هم به دو شعبه مسجد جمکران و حرم حضرت معصومه سلام الله و مرقد چهارامامزاده و مسجد حضرت زینب سلام الله علیها واقع در خیابان ۲۰ متری حائری رفتیم تا گوشه کوچکی از شرکت مردم در انتخابات را به نمایش بکشیم.

به استناد ماده ۳۶ قانون انتخابات ریاست جمهوری کلیه افرادی که تابعیت ایرانی دارند و سن آنها ۱۸ سال تمام باشد؛ یعنی متولدین روز هشت تیرماه ۱۳۸۵ و قبل از آن می‌توانند با ارائه اصل شناسنامه و یا کارت ملی خود در انتخابات مذکور شرکت کنند.
۸۶۰ هزار قمی واجد شرایط شرکت در انتخابات هستند و ۷۴۷ صندوق رأی ثابت و سیار نیز جهت برگزاری آن پیش‌بینی‌ شده‌ که از این‌ بین ۶۲۰ صندوق ثابت و ۷۱ صندوق نیز سیار است.

از مجموع ۷۴۷ صندوق، ۶۹۱ صندوق در شهرستان قم، قنوات، سلفچگان، خلجستان، ۲۹ صندوق در شهرستان جعفرآباد و شهر قاهان و ۲۷ صندوق نیز در شهرستان کهک و بخش فردو، دایر می‌شود.

برای نخستین‌بار در برگزاری انتخابات، استان قم دارای سه حوزه اصلی قم و شهرستان‌های جعفرآباد و کهک شده‌ است درحالی‌که تا پیش‌ از این انتخابات در قالب یک حوزه اصلی قم و دو حوزه فرعی کهک و جعفرآباد برگزار می‌شد.

یک میلیون و ۴۰۶ هزار نفر از جمعیت این استان ساکن شهرستان قم، حدود ۲۸ هزار نفر ساکن شهرستان جعفرآباد و نزدیک ۲۰ هزار نفر نیز ساکن شهرستان کهک هستند.

در استان قم ۴۹۲ هزار و ۲۹۳ خانوار شهری و ۹ هزار و ۵۰۸ خانوار روستایی وجود دارد، ۷۱۰ هزار نفر از جمعیت استان قم را مردان و ۶۹۵ هزار نفر را زنان تشکیل داده‌اند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا