اخبار مهمکمیسیون سیاسی

ایران به دنبال روابط احترام‌آمیز با همه کشورهاست

آستان بهارستان؛ نایب رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه ایران در پی ایجاد رابطه احترام‌آمیز با همه کشورهاست، گفت: کشورهای غربی تصور نکنند با فشار و تهدید می‌توانند ایران را وادار به عملی کنند.منافع ملی بر هر چیزی اولویت دارد و ایران در شرایط زور و فشار تصمیم‌گیری نخواهد کرد.

«عباس مقتدایی خوراسگانی» درباره‌ آینده مذاکرات وین برای احیای برجام گفت: واقعیت این است که پس از امضای برجام این ‌آمریکایی‌ها بودند که به مرور زمان پیمان شکنی کردند و اروپایی‌ها هم به تعهدات خود عمل نکردند.

نایب رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس افزود: جمهوری اسلامی ایران از ابتدای برجام تاکنون به تعهدات خود عمل کرد و همکاری بسیار مناسبی با آژانس بین المللی انرژی اتمی داشته است که گزارش‌های متعدد آژانس موید این موضوع است.

نماینده مردم اصفهان در مجلس با اشاره به فشارهای غرب بر ایران در ماجرای توافق هسته ای گفت: این فشار به جهت نگرانی آنها از مصمم بودن ملت ایران برای پافشاری بر منافع ملی است کما اینکه مجلس قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از حقوق ملت ایران را تصویب کرد که جزو اصول منطقی جمهوری اسلامی ایران است.

وی ادامه داد: اینکه که غربی‌ها احساس ‌کنند با انواع فشار و تهدیدها می‌توانند ایران را وادار به عملی کنند،‌ کاملا در اشتباه هستند. همانطور که در سال‌های گذشته نیز جمهوری اسلامی ایران بر مواضع اصولی خود استوار بود و این آمریکایی‌ها هستند که در نهایت باید تکلیف خود را با خودشان روشن کنند.

مقتدایی تصریح کرد: منافع ملی بر هر چیزی تقدم دارد و جمهوری اسلامی ایران از منافع ملی خود کوتاه نخواهد آمد و ایران در شرایط فشار و زور هم تصمیم‌گیری نخواهد کرد.

غرب باید به تعهدات خود عمل کند

نماینده مردم اصفهان در مجلس ادامه داد:‌ کشورهای اروپایی بهتر است فرصت‌ را از دست ندهند و در دولت سیزدهم نیز منافع و مواضع اصولی جمهوری اسلامی ایران دنبال خواهد شد و در نهایت غرب باید به تعهدات خود عمل کند.

وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران، کشور مستقل منطقه است و نمی‌توانند برای ما تعیین تکلیف کنند، عنوان کرد: ما در پی ایجاد رابطه احترام آمیز با همه کشورها هستیم. جمهوری اسلامی ایران مانند برخی کشورهایی وابسته منطقه که فشار بر آنها سبب حرف شنویی می‌شود،  نیست و این نحوه رفتار غربی‌ها نسبت به ایران جواب نمی‌دهد. بلکه غرب باید از موضع عزت و اقتدار با جمهوری اسلامی ایران رفتار کنند.

نایب رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه غرب باید نوع رفتار خود در اجرای تعهداتش را مشخص کند، گفت: اگر غرب به تعهدات خود عمل کند ایران هم به تعهداتش عمل خواهد کرد در غیر این صورت و در صورتی که طرف‌های غربی علاقه‌ای برای پایبندی به تعهدات را ندارند، نباید از ما توقع بیجا داشته باشند.

وی در پاسخ به سوالی درباره اولویت‌های سیاست خارجی دولت  سید ابراهیم رییسی گفت: یکی از مسائل بسیار مهم در این حوزه فعال شدن دیپلماسی اقتصادی است که می‌تواند در بهبود شرایط اقتصادی کشور بسیار موثر واقع شود.

نایب رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی با اشاره به تشکیل کارگروه‌ها و کمیته‌هایی در کمیسیون امنیت ملی و سایر کمیسیون‌های تخصصی مجلس  در حوزه افزایش دیپلماسی اقتصادی گفت: مجلس در این عرصه همراه دولت سیزدهم خواهد بود و در کنار توانمندی‌های وزارت‌خانه تخصصی مرتبط و وزارت خارجه با دولت سیزدهم به ارتقای‌ دیپلماسی اقتصادی کمک خواهد کرد.پایان پیام/۱۱۰

منبع: ایرنا

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آسایشگاه سالمندان و معلولین
دکمه بازگشت به بالا

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/astanehb/domains/astanebaharestan.ir/public_html/wp-includes/functions.php on line 5373

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/astanehb/domains/astanebaharestan.ir/public_html/wp-includes/functions.php on line 5373

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/astanehb/domains/astanebaharestan.ir/public_html/wp-content/plugins/really-simple-ssl/class-mixed-content-fixer.php on line 107